Udało się! Zaangażowanie i wytężona praca naszych wolontariuszy sprawiła, że mogliśmy dostarczyć do łęczyckiego szpitala maseczki ochronne, które zwiększą bezpieczeństwo tutejszego personelu.

– Na co dzień jesteśmy myślami z pracownikami opieki zdrowotnej, którzy walczą o nasze zdrowie nie tylko z wirusem, ale i innymi zagrożeniami – opowiada Marcin Tober, prezes Stowarzyszenia IMPET. – Postanowiliśmy wesprzeć ich i dobrym słowem, i czynem, stąd pomysł na dostarczenie najbardziej potrzebnych środków ochrony.

Akcja – od pomysłu i szukania sponsorów, przez zakup materiałów i pozyskanie wolontariuszy, aż po szycie maseczek – trwała nieco ponad dwa tygodnie. Ostatecznie do szpitala trafiło ponad 600 sztuk wielorazowych maseczek ochronnych, które zostały przekazane na ręce szefa ZOZ Łęczyca, lek. med. Krzysztofa Kołodziejskiego. – W tym trudnym okresie każdy rodzaj wsparcia jest dla nas bardzo istotny, dlatego dziękujemy IMPETowi za podjętą inicjatywę i okazaną pomoc – mówi dyrektor placówki.

Realizacja całego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie wolontariuszy – nie tylko tych, którzy w stowarzyszeniu działają cały czas, ale także tych, którzy odpowiedzieli na ogłaszane w mediach apele o pomoc w szyciu maseczek. Koordynacją ich działań zajął się zarząd IMPETu, zaś za techniczną stronę akcji odpowiadała jej pomysłodawczyni – Zuzanna Kowalczyk. To właśnie ona (z wydatną pomocą najbliższych) przygotowała pakiety materiałów, z których powstawały maseczki. – Na co dzień uczę się w szkole krawieckiej, więc taka forma pomocy była mi najbliższa – tłumaczy Zuzia. – I choć częściej szyję sukienki i płaszcze, to swój pakiet maseczek uszyłam z przyjemnością. Chyba nie ma lepszej formy zdalnego nauczania – dodaje członkini IMPETu.

Oprócz Zuzi w szycie maseczek zaangażowały się panie: Elżbieta Durek, Żaneta Jóźwiak, Grażyna Kmiecik, Dominika Piotrowska, Małgorzata Sobola, Aneta Stelmachowska i Marta Stańczyk. Ich wykonanie nie byłoby możliwe, gdyby nie sponsorzy materiałów:

• PanArtur – sklep z roletami (ul. Kaliska 24, Łęczyca),
  • PPHU Splot – producent artykułów pasmanteryjnych (al. Piłsudskiego 135, Łódź),
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe p. Wojciecha Pawliszewskiego (ul. Lotnicza 1a, Łęczyca).

– Po raz kolejny przekonaliśmy się, że w potrzebie możemy znaleźć ludzi, którzy mają wielkie serca – mówi Marcin Tober. – Dzięki ich umiejętnościom i materialnemu zaangażowaniu sprawiliśmy, że w naszym otoczeniu zrobiło się choć trochę bezpieczniej, a na pewno dużo cieplej – kończy prezes IMPETu.

Szycie maseczek to druga akcja, zapoczątkowana przez stowarzyszenie w trakcie epidemii koronawirusa. Wolontariusze IMPETu pomagają także osobom starszym w realizacji niezbędnych zakupów czy załatwieniu pilnych spraw, zachęcając ich do pozostawania w domach. Wszelkie prośby o pomoc można kierować pod numerem telefonu 732 770 046, adresem mejlowym stowarzyszenie.impet@wp.pl oraz na profilu facebookowym IMPETu.